5. Sınıf Paragraf Soru Bankası Test 10 Çözümleri ve Cevapları Hız Yayınları

5. Sınıf Paragraf Soru Bankası Test 10 Çözümleri ve Cevapları Hız Yayınları

5. Sınıf Paragraf Soru Bankası Test 10 Çözümleri ve Cevapları Hız Yayınları
Yayınlama: 01.06.2023
22
A+
A-

5. Sınıf Paragraf Soru Bankası Test 10 Çözümleri ve Cevapları Hız Yayınları

Test 10 – Paragraf Soru Bankası (Yardımcı Düşünce) Cevap Anahtarı
1- B
2- C
3- D
4- A
5- C
6- A
7- B
8- C

1) Günümüz dünyasının en büyük sorunu olan ve yaşamı oldukça olumsuz etkileyen zararlı sanayi atıkları bundan yaklaşık 100-150 yıl önce hayatımıza girmiştir… Bu metinden hareketle, (I) Yaşamı olumsuz etkileyen sanayi atıkları, çağımızda çok önemli bir problemdir. (II)… yargılarından hangilerine ulaşılamaz?
B seçeneği yalnız II yargısına ulaşılamaz.

2) Romanlarında edebi ifadelere pek yer veren bir sanatçı değildi. Yine de bir edebiyat insanıydı… Bu metinde sözü edilen sanatçıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
C seçeneği Birçok türde yazılar yazdığı söylenemez.

3) Orhan Veli, günlük yaşamda ne varsa şiirde işlemiş bir şairimizdir. Böylece şiiri, saraylardan, konaklardan halkın yaşadığı mekânlara taşımıştır… Bu metinde “Orhan Veli” ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
D seçeneği Toplumun varlıklı kesimine seslendiğine ulaşılamaz.

4) Dokumacılık, çok eski çağlarda insanların gereksinimleri sonucu bir el sanatı olarak doğmuştur… Bu metinde dokumacılık ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
A seçeneği Dokumacılık teknolojisinin coğrafyamızda ortaya çıktığına değinilmemiştir.

5) Bütün çocukluğum kediler arasında geçti. Annem, babam, kardeşlerim hepimiz kedileri severdik… Bu metinde anlatılan kişi aşağıdakilerden hangisiyle nitelendirilemez?
C seçeneği alçakgönüllü olarak nitelendirilemez.

6) Endorfin, ağrı veya stresle başa çıkabilmek için doğal olarak sinir sistemi tarafından üretilen kimyasallardandır… Bu metinden aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?
A seçeneği Endorfin seviyesini artırmanın birçok yolu vardır cümlesi çıkarılamaz.

7) Bazı yazarlar vardır, okur geçersiniz; bazıları da vardır ki onları her okuyuşta yeni bir derinlik keşfedersiniz… Bu metinde sözü edilen yazarla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
B seçeneği Kendini beğenmiş biri olduğu söylenemez.

8) Dokuz yaşında bir oğlum var. Kendi başına zaman geçirmekten çok benimle zaman geçirmekten hoşlanıyor… Bu metinde yazar aşağıdakilerin hangisinden söz etmemiştir?
C seçeneği Çalışmalarından dolayı ailesine zaman ayıramadığından söz etmemiştir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.