Alaaddin’in özel taşıtı?

Alaaddin’in özel taşıtı?

A) Sihirli lamba
B) Uçan süpürge
C) Unicorn
D) Uçan halı

Alaaddin’in özel taşıtı?
Yayınlama: 24.09.2022
20
A+
A-

Alaaddin’in özel taşıtı?

A) Sihirli lamba
B) Uçan süpürge
C) Unicorn
D) Uçan halı

Bulmaca sorusu olan Alaaddin’in özel taşıtı sorusunun cevabı uçan halıdır. Buna göre doğru cevap d seçeneği uçan halı olacaktır.

Hikâye Ürdün nehri kıyısındaki Agrabah şehrinde bir tüccarın anlatımıyla başlar. Kötü kalpli büyücü vezir Cafer ve onun sinir bozucu papağanı İago, esrarengiz Mucizeler Mağarası’na girebilmeye ve oradaki sihirli lambayı almaya layık olan tek kişinin Agrabah sokaklarında yaşayan, herkesin “sokak faresi” diye alay ettiği, iyi yürekli, hırsız, sokak çocuğu Alaaddin olduğunu öğrenir. Alaaddin, pazarda kılık değiştirerek gezen prenses Yasemin’le tanışır ve ona aşık olur. Yasalar gereği sadece bir prensle evlenebilecek olan prensesi kazanmak için Cafer ile Mucizeler Mağarası’na gelmeyi kabul eder.

Yaramaz maymunu Abu’yla birlikte girdiği mağarada Alaaddin önce uçan bir halı bulur sonra da sihirli lambanın gücünü keşfeder. Lambayı ovması ile hayatı değişen Alaaddin’in şimdi çılgın ve şekilden şekle giren bir cini vardır. Cin ona üç dilek hakkı verir, ama kendisi de on bin yıldır esir olduğu lambadan özgür kalmak istemektedir. Cin ile bir anlaşma yapan Alaaddin, ilk iki dileğinden sonra son dileğini onu serbest bırakmak için kullanmayı kabul eder ve ilk dileğini bir prens olmak için kullanır. Cin’in de yardımıyla Alaaddin artık bir prenstir. Ama onu tanıyan ve tuzak kuran Cafer ve İago da kendi hain amaçları için lambanın peşindedirler. Şimdi Alaaddin’in onları yenmesi, güzel prensesin kalbini kazanması, cini serbest bırakması ve en sonunda görünüşte değil, yüreğinde prens olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.