Başkanlık sisteminin güçlü yanları nelerdir?

Başkanlık sisteminin güçlü yanları nelerdir?

Başkanlık sisteminin güçlü yanları nelerdir?
Yayınlama: 17.10.2022
10
A+
A-

Başkanlık sisteminin güçlü yanları nelerdir?

Başkanlık sisteminin parlamenter hükümet sistemine nazaran belli belli başlı üç üstünlüğünün olduğu ileri sürülmüştür.

a- Başkanlık Sistemi İstikrarlı Bir Yönetime Yol Açar: Başkan belli bir süre için seçildiğine ve bu süre içinde güvenilmezlik oyuyla görevden alınamadığına göre, başkanlık sisteminde hükümet krizlerinin ortaya çıkması ihtimal dışıdır.

b- Başkanlık Sistemi Güçlü Bir Yönetim Yaratır: Çünkü bir kere bir devlet tek kişi tarafından daha güçlü bir şekilde yönetilir. İkinci olarak, başkanın doğrudan doğruya halk tarafından seçilmesi başkana büyük bir saygınlık ve meşruiyet kazandırır. Üçüncü olarak başkanlık sisteminde ne olursa olsun dört ya da beş yıl boyunca görevde kalacağını bilen başkan korkmadan politikasını uygulayabilir.

c- Başkanlık Sistemi Daha Demokratik Bir Yönetim Biçimidir: Çünkü başkanın doğrudan halk tarafından seçilmesi başkanlık sistemine tartışılmaz büyük bir demokratik nitelik kazandırır. İkinci olarak hesap sorulabilirlik (accountability) bakımından başkanlık sistemi parlamenter sisteme göre daha demokratik bir sistemdir. Başkanlık sisteminde sorumluluğun teşhisi kolaydır. Yürütme tek kişinin elinde toplandığına göre, işler iyi gitmediğinde halk hesap soracağı kişiyi bilir. Yani başkanlık sisteminde parlamenter sistemde olduğu gibi başkanın sorumluluktan kurtulması, suçu başkalarının üstüne atması mümkün değildir. Üçüncü olarak önceden biline bilirlik ( identifiability) açısından da başkanlık sistemi daha demokratiktir. Önceden biline bilirlik seçmenin oy pusulasını atarken oy verdiği adayın kazanması halinde kimin hükümet edeceğini bilmesi anlamına gelir. Başkanlık sisteminde seçmenin oy verdiği aday kazanırsa ülkeyi dört ya da beş yıl o idare edecektir. Oysa parlamenter sistemde bir partinin temsilcileri için oy kullanan seçmen, partinin başbakan olarak kimi destekleyeceğini bilmemektedir. Dahası bir partinin tek başına çoğunluğu elde edememesi durumunda (ki çok partili sistemlerde çoğunlukla böyle olur) hangi partilerin koalisyon kuracaklarını seçmen önceden bilemez.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.