Cevizlerin içinde siyahlar oluşuyor. Bunun sebebi ve tedavisi nedir?

Cevizlerin içinde siyahlar oluşuyor. Bunun sebebi ve tedavisi nedir?

Cevizlerin içinde siyahlar oluşuyor. Bunun sebebi ve tedavisi nedir?
Yayınlama: 01.10.2022
15
A+
A-

Cevizlerin içinde siyahlar oluşuyor. Bunun sebebi ve tedavisi nedir?

Türkiye’de ceviz üreticilerinden gelen cevaplar şu şekildedir:

Ceviz içindeki siyahlığın en büyük sebebi susuz kalmasıdır. Ya suyu az gelmiştir yada tamamen susuz kalmıştır. Suyu yeterince verilirse sorun düzelecektir.

Ceviz içindeki siyahlığın bir diğer sebebi de güneş yani sıcaklıktır. Ceviz soğuk sever bu yüzden çok sıcak yerlerde ceviz yetiştiriciliği sıkıntılı olabilir. Yine de ekilen yerlerde sıcak havalarda cevizi soğutma işlemi yapmanız durumu düzeltecektir. ABD ve Avustralya gibi ülkelerde sıcak günlerde ağaç köküne buz küpleri yerleştirilir ve soğuması sağlanır.

En son ihtimalle kalsiyum ve kükürt eklemektir. Ceviz köküne kalsiyum ve kükürt eklemek sorunu giderecektir.

Ceviz İçi Kararması Nedeni: ceviz içi olgunlaşmışken, hasat için meyvenin dış yeşil kabuğunun çatlamasının beklenmesidir. Yani, sorunun özü kısaca, cevizin içi ile dışının, aynı zamanda olgunlaşmamasıdır.

Ceviz İçi Kararma Çözümü: mümkünse çeşit değişikliğine gitmek, değilse Temmuz ve Ağustos aylarında meyve yüzeylerine Güntozu uygulamak ve hasat tarihini de 15-20 gün öne çekmektir.

Son olarak;

  • Hızlı meyve gelişiminin gözlendiği dönemlerde hasat zamanı aşırı sıcaklıklar iç cevizde ekonomik kayıplara neden olan iç kararmalara ve büzüşmelere neden olmaktadır.
  • Güneşe direk maruz kalan meyveler, özellikle uç dallarda meyve veren çeşitlerde, güneş yanıklığı zararlanması sonucu iç cevizde kararma gözlenir.
  • İç ceviz kalitesini özellikle hızlı meyve gelişim döneminde gözlenen su stresi ile birlikte aşırı sıcaklıklar (38 °C) olumsuz olarak etkilemektedir. İç ceviz gelişim döneminde yaşanacak olan bir su stresinin iç ceviz kalitesi ve verimi olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Geç kalan sonbahar yağmurlarının yaşandığı yerlerde hasat geciktiği için meyve kalitesinde ciddi kayıplar yaşanmaktadır.
  • Bitki besin maddesi noksanlıkları, dengesiz gübreleme vb. faktörlerden de iç cevizde kararma ve büzüşme meydana gelir.
  • ÖZET olarak; Cevizlerde iç ceviz ağırlığının hızlı arttığı süreç içerisinde su noksanlığı, bitki besin elementlerindeki eksiklik ve dengesizlik, sağlıksız yapraklar ve aşırı ürün gibi faktörler iç ceviz iriliğinin düşmesine, iç büzüşmesine, iç kararmasına ve içte lekelenmelere neden olmaktadır…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.