Kişisel bakımımızı düzenli yapmazsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?

Kişisel bakımımızı düzenli yapmazsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?

Kişisel bakımımızı düzenli yapmazsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?
Yayınlama: 29.11.2022
4
A+
A-

Kişisel bakımımızı düzenli yapmazsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?

Kişisel bakımımızı düzenli yapmazsak eğer hayat kalitemiz düşer. Örneğin ellerimizi, yüzümüzü yıkamazsak mikropların vücudumuza kolay girmesine sebep olur ve daha çabuk hasta oluruz. Dişlerimizi fırçalamazsak dişlerimiz sararır ve çürür. Saçlarımızı yıkamazsak yağlı ve kötü görünür. Elbiselerimizin ütüsüz olması kötü gözükmesine neden olur.

Kişisel bakım, insanların sağlıklı olmaları ve güzel görünmeleri için yaptıkları hijyen ritüelleridir. Buna göre günlük diş fırçalamak, el ve yüz yıkamak, duş almak kişisel bakım için yapılan ritüellerdir. Ayrıca cilde krem sürülerek cildin nemlendirilmesi ve benzer uygulamalar ile kişisel bakım ön planda tutulur.

Kişisel bakım ve hijyen, her açıdan çok önemli hususlardır. Öncelikle, en temel önemi sağlığın muhafaza edilmesidir. Kişisel bakım ve hijyene önem verilmemesi durumunda, birbirinden farklı hastalığa da davetiye verilmiş olunur. Günlük hayatın akışı içinde, istemsiz bir şekilde birçok farklı ortama girip çıkılır. Yüksek insan sirkülasyonu yaşanan ortak alanlarda virüs ve bakteri yoğunluğu da fazlalık gösterir. İstemeden de olsa bu alanlarda çoğu insan ve nesne ile temas kurulur. Böylelikle virüsler de insandan insana taşınmış olur. Kişisel hijyeni korumak, bu virüs ve bakterileri uzaklaştırmanın en etkili yoludur. Ayrıca, vücudun yenilenmesi için temizlenmesi gerekir. Kişisel hijyen düzenli olarak uygulanmadığı takdirde, farklı cilt hastalıkları da baş gösterir.

Sosyal hayatın içinde yazılı olmayan kurallardan birisi kişisel bakımın yapılmasıdır. Toplu alanlarda bakımsız olmak, toplum tarafından hoş karşılanmayan bir faktördür. Doğası gereği sosyal olan insanın kendine yer edinmesi için kişisel bakımına özen göstermesi gerekir. Kurulan resmi ya da şahsi her ilişki içinde bakımlı görünmek, olumlu karşılanır ve insana değer katar. Aynı zamanda insanın kendisini iyi hissetmesine vesile olur. Bunun temel nedeni, aslında kendisine göstermiş olduğu değerdir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.