Tilki ile Leylek Özet

Tilki ile Leylek Özet

Tilki ile Leylek Özet
Yayınlama: 05.05.2023
46
A+
A-

Tilki ile Leylek Özet

Şehirden çok uzakta yemyeşil bir orman varmış. Bu ormanda iki arkadaş yaşarmış. Bunlardan biri leylek, diğeri de tilkiymiş.

Leylek ile tilki, birlikte zaman geçirir ve iyi anlaşırlarmış. İkisi de farklı farklı özelliklere sahiplermiş. Tilki çok kurnazmış. Paylaşmayı pek sevmezmiş. Leylek ise iyi niyetliymiş ve paylaşmayı çok severmiş.

Bir gün tilki, leyleği yuvasına davet etmiş. Leylek de bu daveti sevinçle kabul etmiş. Tilki, pek de konuksever biri değilmiş aslında. Ama akşam yemeği için sebze çorbası hazırlamış. Çorbanın tadına bakınca çok lezzetli olduğunu fark etmiş. Bu lezzetli çorbayı arkadaşıyla paylaşmak istememiş. “Keşke leyleği çağırmasaydım.” diye düşünmüş.

Sonra tilkinin aklına bir kurnazlık gelmiş. Leylek akşam yemeği için geldiğinde çorbaları düz tabaklara koymuş. Ardından da,

– Haydi, çorbamız hazır. Afiyetle içelim, demiş. Tilki, ağız yapısı düz tabağa uygun olduğu için çorbasını kolaylıkla içmiş. Zavallı leylek, uzun gagasından dolayı tabaktan bir damla bile çorba içememiş.

Leylek, aç karnına tilkinin evinden ayrılmış, eve dönerken de tilkinin çorbaları özellikle düz tabağa koyduğunu düşünmüş. Bunun doğru bir davranış olmadığını tilkiye göstermeye karar vermiş.

Birkaç gün sonra tilkiyi akşam yemeğine davet etmiş.
– Bana sunduğun o güzel yemeğin karşılığını vermek isterim. Lütfen, bu akşam da benim yuvamda yemek yiyelim, demiş.

Leylek de tıpkı tilki gibi akşam yemeği için lezzetli bir çorba hazırlamış. Çorbayı sürahilere doldurarak masaya koymuş. Bu sürahilerin ağızları oldukça darmış.

– Haydi, çorbalarımız hazır, demiş leylek. İnce uzun gagasını sürahiye daldırarak başlamış çorbasını içmeye. Tilki, ağzı dar olan sürahideki çorbayı bir türlü içememiş. Çorbanın tadına bile bakamamış.

Tilki de tıpkı leylek gibi eve aç karnına dönmek zorunda kalmış. Arkadaşına yaptığı kurnazlığın karşılığını alınca büyük bir hata yaptığını anlamış. O günden sonra paylaşımcı olması gerektiğine karar vermiş.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.